664-503-155; 87 56-88-105 ostojawizajny@interia.pl

Atrakcje

Wiżajny to niezwykle urokliwa miejscowość położona  w powiecie suwalskim na północno-wschodnim krańcu Polski, niedaleko granicy z Litwą. Dookoła pięknego jeziora Wiżajny, dobrymi drogami asfaltowymi prowadzi typowo rekreacyjny szlak rowerowy.  Urody  trasie dodają liczne punkty widokowe, a do odpoczynku nad brzegiem jeziora zachęcają specjalnie przygotowane miejsca. Trasa nadaje się na wycieczki rodzinne i wypady rekreacyjne.

Ciekawe miejsca w Wiżajnach i najbliższej okolicy które warto obejrzeć:

Kościół parafialny pw. św. Teresy z Avila w Wiżajnach – neoklasycystyczny budynek kościoła stoi na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni, która spłonęła w 1825 r. W kościele znajdują się cenne zabytki sztuki sakralnej i liturgicznej – m. in. XVIII-wieczny ołtarz, XIX-wieczna chrzcielnica, obraz i rzeźba ukrzyżowanego Jezusa czy pozłacany kielich w stylu barokowym. Obok kościoła stoi ponad 150-letnia drewniana dzwonnica.

Obelisk Józefa Piłsudskiego stojący w centrum Wiżajnach  został ufundowany przez żołnierzy 24 Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza oraz mieszkańców Wiżajn. Obelisk z pamiątkową tablicą, wizerunkiem marszałka i przedwojennym herbem Polski został uroczyście odsłonięty w 1930 roku.

Trójstyk granic Wisztyniec – w miejscowości Bolcie niedaleko Wiżajn znajduje się punkt, w którym stykają się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki). Punkt ten oznaczony został granitowym słupem z godłami trzech sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa.

Zabytkowe mosty w Stańczykach  –  możemy podziwiać tu potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mosty zaprojektowane przez architektów z Włoch, powstały w latach 1912-1918. Konstrukcja mostów charakteryzuje się doskonałymi proporcjami. a filary zostały ozdobione  elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach.  Warto wiedzieć, że  mosty w Stańczykach są jednymi z najwyższych tego typu obiektów w Polsce.  Długość mostów wynosi 200 metrów, a  wysokość  dochodzi do 36 metrów. Mosty były częścią potężnej magistrali kolejowej łączącej Czersk z Litwą jednak w wyniku działań I wojny światowej tej potężnej inwestycji kolejowej zaniechano.

Świątynia w Jeleniewie jest zabytkiem XIX-wiecznego, sakralnego budownictwa drewnianego. Część cennego wyposażenia wnętrza pochodzi z XVIII w. Obok kościoła drewniana dzwonnica z II połowy XIX w. Obiekty kościelne ulokowane na niewielkim wzniesieniu przy rynku, otoczone są kamiennym murem z czterema kaplicami.

Wigierska Kolejka Wąskotorowa zaprasza na wycieczkę  po Wigierskim Parku Narodowym i Puszczy Augustowskiej. Kolejka  przebiega bardzo malowniczą trasą wzdłuż nadbrzeży jeziora Wigry. W miejscowości Płociczno Tartak znajduje się początkowa stacja  tej zabytkowej, wybudowanej na początku XX w. kolei leśnej. Pozostałości dawnej kolei wykorzystane są obecnie do  obsługi turystów.

Klasztor Kamedułów w Wigrach położony jest w malowniczym zakątku Suwalszczyzny nad jeziorem Wigry.  Kompleks klasztorny znajdujący  się  w pięknych ogrodach tworzą: Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne eremy zakonników, wieża zegarowa, mała przystań, galeria, oraz restauracja. Miejsce można zwiedzać bez ograniczeń. Budynki rozmieszczone bardzo blisko siebie tworzą swoisty klimat, który przenosi turystów w inne czasy. Ukwiecone zaułki kompleksu zachęcają do długich spacerów.

Jezioro Hańcza o powierzchni 304,04 ha i głębokości 108,5 m jest najgłębszym jeziorem w Polsce i jednym z większych na Suwalszczyźnie. Znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną rezerwatową. Jezioro Hańcza uznawane jest za jedno z najpiękniejszych polskich jezior.